021-88853498

شماره ثبت 605196

نیک هندل چیست؟

نیک هندل

هر وب سایت یا فروشگاه اینترنتی نیاز به یک آدرس منحصر به فرد در فضای اینترنت خواهد داشت که به آن دامنه یا دامین  (domain )  گفته می شود. به عنوان مثال آدرس اینترنتی سایت دهکده الکترونیک ، www.edehkadeh.ir  می باشد. هر دامنه از چند قسمت تشکیل شده است، قسمت اول ماهیت آدرس ( www )، قسمت دوم نام دامنه و قسمت سوم پسوند دامنه می باشد که این بخش ها با نقطه (دات) از هم جدا شده اند. به عبارتی می توان گفت اولین قدم جهت طراحی و ایجاد یک وبسایت، ثبت دامنه مناسب خواهد بود.

دامنه ها با توجه به کشور یا نوع کسب و کار با پسوندهای مختلفی قابل ثبت شدن می باشند. پسونددامنه ir مربوط به دامنه ملی کشور ایران می باشد.مرکز ثبت دامنه ملی پژوهشگاه دانش های بنیادی و به عبارتی همان سامانه ایرنیک می باشد. بدین ترتیب خدمات مربوط به دامنه های ir. نیک هندل (Nic Handle) مختص دامنه های ir است یعنی برای  ایجاد و ثبت دامین .ir شما احتیاج به نیک هندل و یا همان اکانت در سایت www.nic.ir دارید توجه داشته باشد  برای دامنه های بین المللی  استفاده نمیشود (در مبحثی جداگانه به آن می پردازیم) .

هر شخصی برای اینکه یک دامنه ir به نام خودش داشته باشد باید در سایت www.nic.ir  ثبت نام نماید. پس از ثبت نام به هر شخص یک شناسه که اصطلاحا با آن نیک هندل گفته می شود اختصاص داده میشود. این شناسه شامل دو حرف اول اسم مالک حساب و شماره ثبت نام شخص در سایت ایرنیک است. انتهای آن عبارت –irnic قرار میگیرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *