021-88853498

شماره ثبت 605196

سیستم مدیریت محتوا چیست؟

سیستم مدیریت محتوا یا CMS که اختصار عبارت Content Managment System  روشی است برای طراحی و پیاده سازی سایت به صورتی که امکان تغییر و به روز رسانی سایت به راحتی برای همه حتی افرادی که هیچ دانشی از برنامه نویسی ندارد ایجاد کرده است. گرچه به روز رسانی و ایجاد تغییرات در سایت به هیچ دانش برنامه نویسی نیازی ندارد اما کار کردن با سیستمهای محتوا برای طراحی و پیاده سازی سایت نیاز به دانش کامل برنامه نویسی و تخصص دارد. می توان یک سیستم مدیریت محتوا را به شاسی و موتور یک اتومبیل شبیه دانست. بر روی یک شاسی و موتور می توان انواع مختلفی از بدنه ها و جزئیات را طراحی و پیاده سازی کرد. یکبار که کار طراحی و پیاده سازی سایت شما همانند اتومبیل شما انجام شد دیگر کار به روز رسانی و چکاپ آن کاری است که از عهده خود شما نیز بر می آید.

سیستم های مدیریت محتوا به طور کلی  بیشتر بر اساس سه زبان برنامه نویسی سمت سرور انجام می گیرد: Php , ASP.Net و Java که هر سه آنها جزو زبانهای برنامه نویسی متن باز (Open Source) می باشد. php زبانی است که وب سایتهای معروفی چون Facebook , Yahoo و Wikipedia با آن نوشته شده اند و روز به روز بر کارایی و محبوبیت آن اضافه می گردد.از طرفی ASP.Net که توسط شرکت مایکروسافت ایجاد گردیده است کماکان توسط برنامه نویسان مورد استفاده قرار می گیرد. سایتهای معروفی چون ebay و Amazon نیز با Java پیاده سازی شده اند.

سیستم های مدیریت محتوای معروف و بین الملی که بر اساس این دو زبان نوشته شده اند به شرح زیر می باشند:

سیستمهای مدیریت محتوا بر مبنای php: Joomla! – WordPress – Drupal – Magento

سیستمهای مدیریت محتوا بر اساس ASP.Net:DotNetNuke

سیستمهای مدیریت محتوا بر اساس Java: Open CMS – Magnolia

در مجموع و بدون در نظر گرفتن ویژگی های خاص هر کدام از این CMS ها وب سایت شما با هر کدام از این سیستمهای مدیریت محتوا که نوشته شده باشد خوب و قابل قبول است به شرطی که اصول اساسی در طراحی و امنیت رعایت شده و پشتیبانی مطمئن به شما ارائه گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *